PIELGRZYMKI

 

 

11 - 18 luty 2018 roku Pielgrzymka do Ziemi Świętej.

Kolejne pielgrzymki:

* Na przełomie kwietnia i maja 2018 roku pielgrzymka do WŁOCH : Padwa - Loreto - Manopello - Lanciano - Monte Sant Angelo - San Giovani Rotondo - Neapol - Pompeje - Monte Cassino - Watykan - Rzym - Cascia - Asyż

Koszt : 800 zł i 300 euro

Termin 28. 04 - 06. 05. 2018 r.

Pielgrzymka do MEDJUGORIE 29. 06 do 06. 07 2018 rok.

w programie: Budapeszt, Vepric ( Chorwackie Lourdes), Makarska, lawendowa wyspa Hvar, mostar, krawice - wodospady, dubrownik ( perła adriatyku), split, trogir, medjugorie.

koszt 550zł + 220 euro.

 


1. Wilno ( Litwa) - Troki - Szawle - Gietrzwałd, Święta Lipka - Augustów - 4 dni ( czerwiec 2018 r.)

Zapisy u ks. Roberta J. tel. 604 420 523.

 

 

 

Przez transylwańskie warowne grody do bukowińskich malowanych klasztorów 

Dzień 1

Wczesnym rankiem wyjeżdżamy z Zatora, mijając Słowację, Węgry i kwaterujemy się w hotelu w pierwszym rumuńskim mieście na naszej trasie – Oradii. Będzie okazja do wieczornego spaceru po ulicach secesyjnego centrum dawnej „perły w koronie Habsburgów”.

Dzień 2

Czas na zasadniczą Transylwanię. Zaczynamy od zwiedzania miasta Cluj-Napoca, miejscowości nazywanej „mózgiem Siedmiogrodu”, gdzie urodził się wybitny władca Węgier – Maciej Korwin. Popołudniową atrakcją będzie Alba Iulia – historyczna stolica regionu i jeden z najlepiej zachowanych zespołów obronnych tego typu w Europie, wraz ze wszystkimi atrakcjami, jakie kryje w sobie… Nocleg w Alba Iulia.

Dzień 3

Dzisiaj czeka nas kwintesencja Siedmiogrodu. Rozpoczynamy wizytą w Sibiu, mieście wielu naukowców i artystów, stolicy Transylwanii za czasów Habsburgów, a w drugiej części dnia czeka przejazd przez Saksonię Transylwańską i świetnie zachowany średniowieczny zespół miejski w Sighisoarze. Ponoć właśnie tam Dracula przyszedł na świat… Nocować będziemy w górskim kurorcie – Poianie Brasov.

Dzień 4 

Południowo-wschodnia TransylwaniaNajpierw zajrzymy do „Miasta na Wschodzie”Braszowa, aby wspomnieć czasy jego dawnej potęgi kupieckiej. Później zobaczymy jak to za Hohenzolernów w Rumunii było... zwiedzając zamek królewski w Sinai. Na koniec spotkanie z Draculą w zamku Bran oraz okazja do zakupu pamiątek na dużym targu. Nocleg w Poianie Brasov.

Dzień 5

Przed południem czeka nas ostatni akcent Transylwański - potężny, warowny kościół w Prejmer i wyruszamy drogą przez Szeklerszczyznę na Bukowinę - części historycznej Mołdawii. Atrakcją dnia będzie przejazd przez jeden z najgłębszych wąwozów Europy – Bicaz w Karpatach Wschodnich. Nocleg w Gura Humorului.

Dzień 6

Dzisiaj to, co na Bukowinie najsłynniejsze – malowane monastyry. Odwiedzimy na naszej trasie aż trzy: Voronet, Moldoivita i Sucevita. Po drodze zatrzymamy się w ośrodku bukowińskiego rzemiosła, aby zajrzeć przez ramię pracującemu garncarzowi oraz co nieco od niego zakupić… Popołudniu zejdziemy pod ziemię, penetrując korytarze kopalni soli w Kaczyce. Nocleg w Gurze Humorului.

Dzień 7

Widokową drogą przez przełęcz Przysłop przedostaniemy się do krainy Maramuresz – miejscami przypominającej żywy, góralski skansen. W tym przepełnionym folklorem regionie  czekają na nas słynne, rzeźbione bramy maramureskie oraz urokliwe, drewniane cerkwie UNESCO zdobiące krajobraz wsi leżących w dolinie rzeki Izy. Nocleg w Sighetu Marmatiei.

Dzień 8

Rankiem zwiedzimy jeden z najsłynniejszych cmentarzy regionu – Wesoły Cmentarz w Sapanta.  Będzie to już ostatni rumuński akcent naszej wyprawy… Przed granicą będzie czas na ostatnie zakupy, zaopatrzenie się na drogę i ruszamy w stronę Polski.

 

CENA: 1600 zł   + 55 euro

Zawiera: 7 Noclegów, Wyżywienie: 7 śniadań, 7 obiadokolacji, ubezpieczenie NNW, opłaty drogowe i parkingowe, opieka Pilota na całej trasie, bilety wg programu

INFORMACJE:

kolejność zwiedzania może ulec zmianie, cena nie zawiera świadczeń nie wymienionych w ofercie.

 

 

 

 

        W dniach 21 do 28 luty 2015r. odbyła się kolejna pielgrzymka do Ziemi Świętej z naszej parafii. ZDJĘCIA w NASZEJ GALERII

Tym razem pielgrzymowaliśmy z grupą z Wąchocka gdzie przewodnikami duchowymi byli brat: Julian i Franciszek z zakonu Cystersów. Grupa nasza liczyła 56 osób i przewodnikiem całej „ owczarni „ była pani Kamila.

O godz. 0510 wyjechaliśmy do Katowic – Pyrzowic, skąd samolot zabrał nas do Tel – Avivu w Izraelu. Po wylądowaniu w Izraelu udaliśmy się do Cezarei Nadmorskiej, by zobaczyć pozostałości po pałacu Heroda i zabudowania po krzyżowcach ( minn. akwedukty…). Następnie w Hajfie zobaczyliśmy ogrody Bahaistów, górę Karmel  i kościół Stella Maris  z grotą Eliasz i kościołem MB Szkaplerznej ( tu była nasza pierwsza eucharystia), w tym miejscu rzucone zostało ziarno słowa – a czy wyda owoce ( Bóg wie…). Wieczór zameldowaliśmy się w Tyberiadzie nad j. galilejskim w hotelu Dona Gracia.

         W drugim dniu po śniadaniu udaliśmy się na Tabor – g. Przemienienia, następnie do Kany Galilejskiej ( gdzie odnowili niektórzy swoje małżeństwo). Po zakupach wyruszyliśmy do Nazaretu aby w bazylice narodów przy głównym ołtarzu przeżyć spotkanie z Jezusem w Eucharystii. Kontakt z Bogiem winien nas przemieniać – to przesłanie domu z Nazaretu.

         Poniedziałek to g. ośmiu błogosławieństw z Eucharystią, oraz Tabgha – kościół rozmnożenia chleba, kościół prymatu Piotra, nawiedzamy Kafarnaum dom św. Piotra i synagogę. Rejs łodzią po jeziorze galilejskim. Po rejsie opuszczamy Galileę i udajemy się do Judei – bazą naszą staje się Betlejem i hotel Angel. We wszystkich miejscach czeka na nas sam Jezus.

         Wtorek to spotkanie z grotą Bożego Narodzenia, oraz msza św. w kościele św. Katarzyny, to groty św. Hieronima, oraz grota mleczna i pole pasterzy. Po lanchu udajemy się do Jerozolimy na g. Syjon – do Wieczernika, grobu Dawida, kościoła zaśnięcia NMP, oraz pod ścianę płaczu – dziś gdy świat jest tak mroczny to Boskie Dzieciątko przynosi światu światło.

         Środa – to Jerozolima zaczynamy od g. Oliwnej – miejsca gdzie Chrystus Wstąpił do nieba, kościoła Ojcze Nasz. Panorama starej Jerozolimy i wejście do Ogrodu Oliwnego – w kościele Dominus Flevit nasza Eucharystia – tu uświadamiamy sobie, że Jezus czuł to, co każdy z nas odczuwa w godzinie cierpienia.. Schodzimy do bazyliki Agonii, muzeum Yad Cashem i miejsca nawiedzenia i narodzenia Jana Chrzciciela – Ain Karem.

         Czwartek – to pobyt w Jerozolimie, rozpoczynamy od wzgórza świątynnego, gdzie stoją meczety ( czarny i złoty), następnie modlimy się w kościele św. Anny przy sadzawce Betesda ( owcza), udajemy się na Drogę Krzyżową – rozpoczynamy ją od Eucharystii w kościele biczowania. Chcemy się zastanowić dokąd zmierza ten tłum i ja wraz z nim. Stajemy w bazylice grobu Pańskiego , modlimy się w kaplicach, wychodzimy na Golgotę, na zakończenie dnia udajemy się do kościoła Il Gallicantum.

         Piątek – rozpoczynamy od wizyty w Betanii w domu Łazarza, Marii i Marty. Uczestniczymy w Eucharystii gdzie niezwykle brzmią słowa: potrzeba tylko jednego – Maria obrała najlepszą cząstkę. Wejście do grobu Łazarza, wizyta nad Jordanem – miejscem chrztu Jezusa na pustyni ( odnowienie sakramentu chrztu), przejazd do Jerycha wizyta w klasztorze upamiętniającym kuszenie Jezusa na pustyni, odpoczynek nad M. martwym i wizyta na pustyni!

         Sobota – dzień powrotu udajemy się do sierocińca sióstr Elżbietanek w Betlejem – Eucharystia, chwile wzruszeń, przejazd do Jaffy nad morze i tour po Tel – Avivie. Zameldowanie na lotnisku – odprawa i wylot do naszej Ojczyzny!

         Chcę Wam podziękować za to, że wybraliście się do Ziemi Świętej dla większości do tamtego dnia wyjazdu ziemi nieznanej, staliśmy się jak Abram, który opuścił swoją ziemię by iść do ziemi Boga, który nam się objawia – do Ziemi Obiecanej.

Spotkaliśmy tu ludzi trzech religii: Judaizmu – Chrześcijaństwa i Islamu; usłyszeliśmy słowa Boga, doświadczyliśmy wielu wzruszeń, bo Mesjasz ma siłę nad naszymi grzechami, otworzyliśmy serca na przesłanie pokoju. Z serca WAM dziękuję – Bóg zapłać i do zobaczenia na kolejnych szlakach pielgrzymich  IN SZA ALLACH..

         Podsumowaniem niech będą także poniższe słowa Pisma Świętego

Mojżesz powiedział do ludu:
«Dziś twój Pan, Bóg, rozkazuje ci wykonać te prawa i nakazy. Strzeż ich, pełnij z całego swego serca i z całej duszy.
Dziś uzyskałeś to, że Pan ci powiedział, iż będzie dla ciebie Bogiem, o ile ty będziesz chodził Jego drogami, strzegł Jego nakazów, praw i rozporządzeń i słuchał Jego głosu.
A Pan uzyskał to, żeś ty dziś obiecał być dla Niego ludem wybranym, jak ci powiedział, jeśli zachowasz Jego przykazania. On cię wtedy wywyższy we czci, sławie i wspaniałości ponad wszystkie narody, które uczynił, jak sam powiedział».

Ewangelia Mateusza:

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Słyszeliście, że powiedziano: „Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził”.
A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych,którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.
Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią?
Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest wasz Ojciec niebieski».

Ps 119 (118), 1-2. 4-5. 7-8 (R.: por. 1)

Błogosławieni słuchający Pana.

Błogosławieni, których droga nieskalana, *
którzy postępują zgodnie z prawem Pańskim.
Błogosławieni, którzy zachowują Jego upomnienia *
i szukają Go całym sercem.

Błogosławieni słuchający Pana.

Ty po to dałeś swoje przykazania, *
by przestrzegano ich pilnie.
Oby niezawodnie zmierzały me drogi *
ku przestrzeganiu Twych ustaw.

Błogosławieni słuchający Pana.

Będę Cię wysławiał prawym sercem, *
gdy nauczę się Twych sprawiedliwych wyroków.
Przestrzegać będę Twoich ustaw, *
abyś mnie nigdy nie opuścił.

 

Plan pielgrzymki

 

1 dzień: KATOWICE/PYRZOWICE  - TEL AVIV – HAJFA
Zbiórka  na lotnisku Katowice Pyrzowice . Odprawa. Wylot do Tel Avivu Lądowanie w Tel Avivie . Przejazd do Jaffy - starożytnego portu nad Morzem Śródziemnym, podczas jednej ze swoich wędrówek ewangelizacyjnych zatrzymał się św. Piotr. Nawiedzenie kościoła św. Piotra. Spacer po uroczym miasteczku. Następnie przejazd do Hajfy - nawiedzenie Sanktuarium na Górze Karmel - Kościół Najświętszej Pani Karmelu - Bazylika, Grota Eliasza. W trakcie przejazdu krótki postój w Cezarei Nadmorskiej – panorama z autokaru. Obiadokolacja i nocleg w Nazarecie.  

2 dzień: GÓRA TABOR -  KANA GALILEJSKA - NAZARET 
Po śniadaniu specjalnymi taksówkami wjedziemy na Górę Tabor, gdzie Chrystus ukazał się w chwale razem  z Mojżeszem i Eliaszem. Przejazd do Kany Galilejskiej – gdzie Jezus dokonał pierwszego cudu – przemiany wody  w wino podczas uczty weselnej. Nazaret – miejsce dzieciństwa Jezusa i wizyta w Kościele Zwiastowania oraz w Domu św. Józefa. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg. 

3 dzień: GÓRA BŁOGOSŁAWIEŃSTW – KAFARNAUM –TABGHA – YARDENIT – BETLEJEM
Po śniadaniu przejazd na Górę Błogosławieństw z kaplicą upamiętniającą Kazanie na Górze. Dalej do  Kafarnaum: ruiny starożytnej synagogi i domu św. Piotra. Następnie Tabgha - kościół upamiętniający cud rozmnożenia chleba i ryb, Kościół „Prymatu św. Piotra” na brzegu Kinneretu - miejsce namaszczenia Piotra na głowę Kościoła oraz cudownego połowu ryb. Rejs statkiem po jeziorze GalilejskimYardenit – baptysterium – odnowienie Sakramentu Chrztu Świętego. Przejazd doliną Jordanu do hotelu w Betlejem, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg. 

4 dzień: BETLEJEM – AIN KAREM – JEROZOLIMA
Po śniadaniu zwiedzanie Betlejem – miejsce narodzenia Pana Jezusa: Bazylika Narodzenia Pańskiego, Grota św. Hieronima, Pole Pasterzy. Ain Karem – Sanktuarium Nawiedzenia św. Elżbiety i narodzenia Jana Chrzciciela. Po południu muzeum Yad Vashem i nowa Jerozolima (Kneset, Menora).. Przejazd doPowrót do hotelu na obiadokolację i nocleg. 

5 dzień: JEROZOLIMA
Po śniadaniu przejazd na Górę Oliwną ze wspaniałym widokiem na Święte Miasto – Bazylika Wniebowstąpienia i kościół „Pater Noster- Ojcze Nasz”,  „ Dominus Flevit – Pan Zapłakał ”, następnie spacer w dół wzgórza do Ogrodów Getsemani i Bazyliki  Agonii - Wszystkich Narodów. Góra Syjon: Wieczernik, Tradycyjny Grób Króla Dawida, Kościół Zaśnięcia N.M.Panny, Ściana Płaczu. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg. 

6 dzień:  JEROZOLIMA
Po śniadaniu Kościół św. Anny i sadzawka Betesda, kaplica Biczowania i Włożenia Krzyża. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Starej Jerozolimy. Bazylika Grobu Bożego – czas wolny. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.  

7 dzień:  BETANIA – JERYCHO – MORZE MARTWE
Po śniadaniu przejazd do Betanii - Sanktuarium Łazarza, Marii i Marty. Następnie  przejazd do Jerycha - najstarszego miasta na świecie – Góra Kuszenia i Sykomora – drzewo Zacheusza. Morze Martwe – największa depresja na świecie - krótka kąpiel dla chętnych. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg. 

8 dzień: TEL AVIV – KATOWICE/PYRZOWICE
Przejazd na lotnisko, odprawa, wylot z Tel Avivu do Katowic/Pyrzowic. Planowany przylot Zakończenie Pielgrzymki

 Cena ok. 3.100 zł plus 120 $Świadczenia:
-
Zakwaterowanie w hotelach  -  pok. 2,3 os. z łazienkami- wyżywienie 2 x dziennie (śniadania i obiadokolacje) -  ubezpieczenie NNW i KL -  opieka pilota-  opieka duszpasterza- przelot  samolotem 
-  komfortowy autokar w  Izraelu  

Uwaga: dodatkowo na wstępy, napiwki i realizację programu - 120 $  Program jest ramowy i może ulec zmianom w zależności od zaistniałej sytuacji w czasie trwania wyjazdu!  Uwaga: * paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu z pielgrzymki. Paszport nie  może zawierać m.in.  pieczątek syryjskich i libańskich !    tel ks. Robert 604 420 520

 

WSPOMNIENIA

 

Pielgrzymka do Ziemi Świętej w dniach 19 do 26 października 2013 r.

GALERIA ZDJĘĆ (kliknij)

* wcześnie rano wyruszyliśmy na lotnisko w Katowicach i wyruszyliśmy do Tel Avivu w Izraelu, gdzie czekała na nas pilotka i przewodniczka Pani Małgorzata Kurzajewska.

Pielgrzymowanie po Izraelu rozpoczęliśmy od Cezarei Nadmorskiej, gdzie przy zachodzie słońca sprawowaliśmy naszą pierwszą Mszę św. wsłuchując się w szum fal morza śródziemnego.

W kolejnym dniu prorok Eliasz pozwolił nam spotkać Boga - Elohim, na Górze Karmel (stąd rozlega się wołanie do życia w prawdzie i pokorze). Prorocy zapowiadali przyjście Mesjasza więc udaliśmy się do Nazaretu by w domu Maryi i Józefa poczuć jak tętni życie zwykłej żydowskiej rodziny do której Bóg wysyła anioła , zobaczyliśmy miejsce pracy - modlitwy i dorastania Pana Jezusa. Od domu nazaretańskiego udaliśmy się do Kany Galilejskiej by wraz z naszymi pielgrzymami - małżonkami odnowić sakrament małżeństwa i podziękować za życie małżeńskie.

* W Galilei Tabga - miejsce rozmnożenia chleba i ryb, kościół Prymatu Piotra, Domus Galilea (światowe centrum formacji neokatechumenatu), Góra błogosławieństw ( gdzie sprawujemy Mszę św.), Kafarnaum (synagoga) i dom św. Piotra, rejs po morzu Tyberiadzkim, przejazd na górę Tabor ( górę Przemienienia).

* Pierwsze spotkanie z Betlejem to Msza św. w grocie św. Hieronima, kościół św. Katarzyny, miejsce narodzenia Jezusa, Grota Mleczna, Pole Pasterzy, oraz przejazd do Yad Vashem (Centrum Bohaterów i Ofiar Holokaustu).

* W kolejnym dniu o 5.15 wyjście na Msze św. do Groty Bożego Narodzenia, Wizyta u sióstr Karmelitanek - sanktuarium bł. Miriam, później Jerozolima z Górą Oliwną, kościół Pater Noster, kościół Dominus Flevit, bazylika Agonii i ogród Getshemani, przejazd na Górny Syjon z kościołem Zaśnięcia NMP i Wieczernikiem, oraz grobem króla Dawida, wizyta w kościele Il Gallicantum.

* Następnego dnia rozpoczynamy od Jerozolimy i wzgórza świątynnego gdzie kiedyś stała Świątynia Jerozolimska, dziś stoi Złoty meczet i Czarny meczet, oraz portyki Salomona, wizyta przy ścianie płaczu, bazylika Grobu ( gdzie sprawujemy Mszę św.), nabożeństwo Drogi Krzyżowej, Golgota, Grób, Kaplica Adama, i św. Heleny.

* W kolejnym dniu dalej pielgrzymujemy po Jerozolimie - świętym mieście dla wyznawców trzech religii, kościół św. Anny, sadzawka owcza ( Betesda), przejazd do Betanii dom Łazarza, Marty i Marii ( Msza św.), Jordan - miejsce chrztu Pana Jezusa i odnowienie naszych przyrzeczeń, Jerycho, wjazd na górę Kuszenia, wizyta nad morzem Martwym ( kąpiele błotne).

* Betlejem - sierociniec prowadzony przez polskie siostry Elżbietanki ( Msza św.), wyjazd do Ain Karem - miejsca narodzenia Jana Chrzciciela, Jaffa - port z którego św. Piotr wyruszał w podróże misyjne, wypoczynek nad ciepłym morzem, Tel Aviv - wylot do Polski .

Wszystkim pielgrzymom za stworzenie cudownej atmosfery, dobroć, życzliwość i głębokie świadectwo wiary serdeczne Bóg Zapłać.

 

 

Pielgrzymka do Mediugorie w dniach 3 do 9 lipiec 2013 roku

W pielgrzymce wzięło udział 29 osób z naszej parafii, wraz z nami pielgrzymowali parafianie z Witanowic. po umieszczeniu bagażów w autobusie zajęliśmy miejsca przeznaczone dla naszej wspólnoty i wyruszyli w drogę ( długą bo trwającą ponad 15 godzin). Przed nami 1300 km do pokonania. w drodze kilka przystanków i pierwsze spotkania z ludźmi i językami - najpierw słowacki, potem węgierski i chorwacki. Unia europejska sprawia, że granice mija się szybko i bezboleśnie!.

Następnego dnia przyjeżdżamy do Splitu, gdzie czeka na nas przewodniczka Pani Ania i oprowadza po Splicie ( starówka, pałac Dioklecjana, koncert "frajerów" w historycznych wnętrzach. Spacer uliczkami, widok z wieży katedralnej pokazuje nam potęgę miasta. Po tych doznaniach czas na kawę, lody i ruszamy na piękną plażę Splitu - kąpiel w czystym i ciepłym adriatyku. po tym relaksie ruszamy w drogę do Bośni i Hercegowiny - gdzie Mediugorie jest położone. po drodze Msza św. w sanktuarium nad adriatykiem nazywanym Chorwackim Lourdes. Msza św. w grocie, piękne widoki. po mszy sesja zdjęciowa i wyruszamy w stronę Bośni i Hercegowiny. W godzinach wieczornych dojeżdżamy do Vionici koło Mediugorie. Zakwaterowanie, obiadokolacja i łóżko tak wyczekiwane ( nie obyło się bez lekkiego zgrzytu bo wszyscy chcieli " jedynki!

Kolejnego dnia po śniadaniu i mszy św. u sióstr z Włoch wyjazd do Gradacza, skąd wyruszamy w rejs po morzu na

wyspę Hvar, gdzie będzie msza i plażowanie. Na statku degustacja miejscowych specjałów ( stałych i płynnych) humor zaraz słoneczny. Msza w kościele św. Jerzego na wyspie została przerwana przez " wtargnięcie" miejscowego proboszcza Agostino, który przyprowadza polską grupę z Żywca i bardzo - bardzo serdecznie nas wita. Po mszy św. pielgrzymi idą plażować - księża na plebanię, gdzie w gronie fraterni wspólnie podziwiamy gościnność i serce gospodarza.po wejściu na statek fish lunch i śpiewy, zakupy miejscowych pamiątek, powrót do portu, przejazd do Mediugorie, wizyta w sanktuarium - udział w adoracji krzyża przy ołtarzu polowym i powrót do hotelu.

Sobota - po śniadaniui mszy św. przejazd do Dubrownika - perły adriatyku, zwiedzanie twierdzy i miasta z umówioną przewodniczką, która opowiada o historii i czasach obecnych :mężczyznach - frajerach - wrednych - kobietach i dżirurących wieczorami kobietach. Niezwykły przekaz i radość. czas wolny na kawę, lody, lunch i co tam kto chce!. Przejazd na plażowanie do Slano, odpoczynek w morzu - powrót kolacja, integracyjne spotkania.

Niedziela - dla większości zaczyna się o 3 A. M. bo udajemy się na górę Kriżewacz - aby uczestniczyć o brzasku słońca w Drodze Krzyżowej - zajmuje nam to 3 godziny. wszyscy weszli na górę po ogromnych głazach i modlili się przy stacjach Drogi Krzyżowej wykonanych w 1987 r. przez włoskiego artystę. Autobus po nas nie przyjechał więc ruszamy pieszo do Mediugorie, aby modlić się przy figurze Pana Jezusa, wejść w atmosferę duchową tego miejsca przez ogród różańcowy, kościół św. Jakuba, miejsca skupienia i modlitwy. o godz. 11.00 msza św. prymicyjna w języku chorwackim, czas na modlitwę, po południu wyjazd na górę objawień Matki Bożej - do Podbrdo, gdzie wchodzimy na szczyt modląc się różańcem - wszystko w strugach słońca. po tak wyczerpującym fizycznie, ale wzmacniającym duchowo dniu ruszamy nad wodospady Krka, gdzie regenerujemy siły na łonie natury wśród zapierających dech w piersiach potężnych wodospadów.

Poniedziałek po śniadaniu wyjazd do miejscowości Omiś - gdzie czeka nas 3 godzinny przejazd łodziami po rzece Cetyni wśród górskich kanionów - widoki super. następnie plażowanie nad morzem, zakupy, lody, na zakończenie dnia wspólna msza św. przy rzece Cetynia - dołączyli do nas inni turyści - oczywiście z Polski z Żar. po mszy ruszamy do Polski i następnego dnia o 13. 55 jesteśmy w Zatorze.

Wszystkim uczestnikom chcę serdecznie podziękować za te dni i wspaniałą atmosferę zarówno z Zatora jak i z Witanowic. Byliście super grupą, która pięknie połączyła sprawy Boże i ludzkie. Tak trzymać. Zapraszam na kolejne pielgrzymki - bo z Wami pielgrzymować to sama przyjemność. BÓG ZAPŁAĆ.

 

 

Pielgrzymka do Rychwałdu ( Sanktuarium Matki Bożej), Suchej Beskidzkiej ( kościół i zamek), i Wadowic( kościół św. Piotra - ogród z Golgotą bazylika na rynku - kościół jubileuszowy) w dniu 29 czerwca 2013 roku

Nasza wizyta w bazylice Matki Bożej połączona była z poznaniem historii tego miejsca. Uczestniczyliśmy we Mszy św. pod przewodnictwem proboszcza i kustosza, po Eucharystii przyjęliśmy namaszczenie olejkiem radości, zrobiliśmy zakupy pamiątek i ziół w aptece. Ruszyliśmy do Suchej, gdzie na zamku czekała na nas umówiona przewodniczka prezentując historię i obecną funkcję pałacu. Ruszamy w drogę do Wadowic, gdzie nawiedzamy kościół św. Piotra w dniu odpustu, oraz miejsca modlitwy przy tej parafii, gdzie kościół konsekrował sam Jan Paweł II, następnie modliliśmy się w bazylice MB na Rynku. Wypiliśmy kawę - zjedli kremówkę i wrócili do Zatora.W pielgrzymce wzięło udział 40 osób wszystkim uczestnikom Bóg zapłać za wspólne pielgrzymowanie!

 

 

Pielgrzymka do Włoch w dniach 10 - 20 październik 2010 roku

W dniach od 11 do 20 października odbyła się pielgrzymka do Grobu Jana Pawła II, oraz sanktuariów ziemi włoskiej. W pielgrzymce uczestniczyło 45 osób z Zatora i okolicy.

Pielgrzymka rozpoczęła się wczesnym rankiem, wyruszyliśmy wśród wielkiej mgły i udaliśmy się w stronę Słowacji podążając do Włoch przez Słowację i Austrię.

Dotarliśmy do Padwy ( wtorek) - miasta o wielkiej tradycji uniwersyteckiej, gdzie zwiedziliśmy Bazylikę św. Antoniego Padewskiego modląc się przy jego grobie, oraz starówkę miasta. W centrum dnia była msza św. sprawowana w Bazylice św. Antoniego - w kaplicy św. Maksymiliana Marii Kolbe! Wszyscy uczestnicy zrobili zdjęcia ze św. Antonim, który trzyma dziecię Jezus w jednym palcu!

Z Padwy udaliśmy się do Wenecji. Do miasta dotarliśmy stateczkiem, który zawiózł nas na Most Rialto! Wenecję nazwano niegdyś perłą Adriatyku. w ciągu wieków była stolicą malarzy i rzeźbiarzy, miastem karnawału, mekką romantyków i dekadentów. Dziś jest bez wątpienia jednym z głównych punktów na turystycznej mapie świata.

Dzisiejsza Wenecja jest centrum kultury o wielkim znaczeniu. W Wenecji zwiedzaliśmy Plac św. Marka, Bazylikę św. Marka, zobaczyliśmy Pałac Dożów, Canal Grande, Most Rialto. Niezwykła jest architektura tego miasta i jego zabytki. Nie brakło czasu na piękne zdjęcia na moście zakochanych, kawę, sok i zakupy w Wenecji.Msza św. w Catollica. Po kolacji niektórzy z uczestników znaleźli jeszcze siłę aby pójść zamoczyć nogi w morzu i pospacerować brzegiem adriatyku.

W trzecim dniu ( środa) po śniadaniu udaliśmy się do Loretto - największego sanktuarium Matki Bożej na ziemi włoskiej. Zwiedziliśmy maisteczko, modliliśmy się w godzinach rannych w sanktuarium w domku Matki Bożej, przeszliśmy Placem Madonny podziwiając krajobrazy i place miasta, oraz zabudowania bazyliki.

Następnie udaliśmy się do Manopello - leżącego w Abruzji, gdzie znajduje się Boskie Oblicze. To niezwykłe spotkanie z Obliczem naszego Pana pomogło nam zbliżyć się do Niego. Tu w Manopello uczestniczyliśmy we Mszy św. - choć była już pora siesty włoskiej ojcowie kapucyni okazali się bardzo wyrozumiali i nie tylko pozwolili nam sprawować eucharystię, ale także dłużej się modlić przy Boskim Obliczu.Po południu ruszyliśmy do Lanciano, które zasłynęło w świecie z powodu cudu eucharystycznego, który miał tu miejsce w VIII wieku.

W godzinach wieczornych dotarliśmy do San Giovanni Rotondo. Od razu wszyscy udaliśmy się do kościoła, aby się pomodlić - ale najpierw musieliśmy dotrzeć do grobu O. Pio, który obecnie znajduje się w nowej bazylice - co okazało się dość trudnym zadaniem. Błądziliśmy po bazylice i nie mogliśmy znaleźć grobu, ani wyjść z bazyliki, ale i to zakończyło sie pomyślnie!

W czwartek uczestniczyliśmy we mszy św. w kościele antycznym, gdzie św. O. Pio rozmawiał z Panem Jezusem, zwiedziliśmy starą część klasztoru, oraz nową bazylikę i muzeum O. Pio. Następnie udaliśmy się do Monte San Angelo ( Góry św. Anioła), gdzie kleryk Grzegorz - polski michaelita wprowadził nas w historię objawienia się Michała Archanioła. Wielkie wrażenie na pielgrzymach zrobiło to piękne miejsce, a zwłaszcza bazylika wykuta w skale pod ziemią. Choć mgła była tak potężna, że można się było w niej zgubić - trzeba więc było się uważnie pilnować. Po południu wróciliśmy do O. Pio by przeżyć nabożeństwo drogi Krzyżowej, oraz samemu modlić się w tym miejscu tak tłumnie odwiedzanym za sprawą O. Pio. Wieczorem uczestniczyliśmy w różańcu przy grobie O. Pio.

W piątek po śniadaniu wyruszyliśmy na jedno z najważniejszych wzgórz dla Polaków Monte Cassino - gdzie znajduje się cmentarz wojenny polskich żołnierzy z czasów II wojny światowej. Monte Cassino leży między Rzymem a Neapolem. Najpierw wspinając się krętą drogą w górę dotarliśmy do opactwa benedyktyńskiego z 529 roku, gdzie zwiedzaliśmy kompleks klasztornych zabudowań z pięknymi freskami i rzeźbami. Następnie nawiedziliśmy cmentarz polskich żołnierzy, gdzie sprawowaliśmy Mszę św. O tym miejscu nie sposób mówić - tam trzeba być aby zrozumieć potrzebę życia w POKOJU. Odśpiewaliśmy hymn Polski i pieśń M. Foga Czerwone maki na Monte Cassino". Po tych wielkich przeżyciach udaliśmy się do Rzymu na nocleg.

Niedziela - to zwiedzanie Rzymu barokowego i antycznego. Zaczęliśmy go rankiem od Fontann rzymskich na Placu Navona, oraz największej fontanny di Trevi - przy tym placu w kościółku OO Białych uczestniczyliśmy w Eucharystii. Po mszy udaliśmy się na Kapitol, Plac Wenecki, Fora Cesarskie, Koloseum, Panteon, Hiszpańskie schody i bazylikę Matki Bożej Śnieżnej ( gdzie odśpiewaliśmy kolędę) - bo tu się znajdują relikwie żłóbka Pana Jezusa. Dzień był niezwykle bogaty w przeżycia i piękny - jeszcze spotkaliśmy znajomych Polaków.

W poniedziałek pożegnaliśmy Rzym i udali się do Casciii - gdzie znajduje się grób św. Rity, której historia życia pokazana na filmie wszystkich wzruszyła i zachwyciła! To piękny rejon w Umbrii otoczony górami, lasami i plantacjami kwiatów. Św. Rita jest patronkom od spraw beznadziejnych. Tu modliliśmy się na mszy św. - nikt nie chciał opuszczać tej uroczej miejscowości, ale zdążaliśmy przecież jeszcze do Asyżu, gdzie znaleźliśmy się w godzinach popołudniowych.

Zwiedziliśmy kościół San Damiano i bazylikę Matki Bożej Anielskiej. Tu żył św. Franciszek z Asyżu. Następnego dnia rano udaliśmy się by zwiedzać zabytki Asyżu - zaczęliśmy od bazyliki św. Franciszka - gdzie sprawowaliśmy mszę św. i modlili się przy grobie świętego, oraz podziwialiśmy niezwykłe freski. Przeszliśmy malowniczymi uliczkami miasta zdążając do miejsca narodzenia Franciszka i bazyliki św. Klary.

w godzinach popołudniowych we wtorek wyruszyliśmy do polski by dotrzeć do Zatora w godzinach przedpołudniowych.

Mam nadzieję, że dla wszystkich uczestników był to czas swoistych rekolekcji ukazujący nam piękno życia chrześcijańskiego na przykładzie wielu świętych. Chciałbym, zeby te 10 dni spedzonych razem wydało wiele dobrych owoców! wszystkim mówię Bóg zapłać za wielką troskę o każdego, za piękne świadectwo zachowania i rozmodlenia, za wielką cierpliwość i dobroć. Zapraszam do ponownego pielgrzymowania.