Atrybuty św. Józefa

Strona główna » Atrybuty św. Józefa < Wróć
16 01.2021

Atrybuty św. Józefa

 

Z Kim jest przedstawiany św. Józef? Najczęściej z Dzieciątkiem Jezus na ramieniu. Bo był Jego Opiekunem. Bo się Nim zajmował.

A z jakimi przedmiotami? Często na obrazach lub rzeźbach trzyma białą lilię, która symbolizuje czystość, niewinność, brak przywiązania do grzechu.

Ukazuje się go również w stroju cieśli i z narzędziami stolarskimi np. piłą, heblem, siekierą, kątownikiem. Józef był bowiem zwykłym człowiekiem, który trudził się w pocie czoła, aby dobrze wykonać każde zlecenie.

Czasem artyści prezentują go jako podróżnika, wędrowca z laską, bukłakiem na wodę, miską z kaszą, niekiedy z lampą, którą oświetla drogę. To jasne nawiązanie do ucieczki przed Herodem i jego wysłannikami do Egiptu.

Znane są również wizerunki św. Józefa będące częścią kwitnącego drzewa Jessego. Jest to odniesienie do proroctwa Izajasza: „Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni” (Iz 11, 1). Ukazuje ono przodków Chrystusa; jest formą Jego drzewa genealogicznego. Najstarsze tego typu wyobrażenia pochodzą z XII wieku.

Św. Józefie, patronie tego roku, módl się za nami!