Godzina Święta

Strona główna » Godzina Święta < Wróć
22 04.2020

Godzina Święta

Dzienniczka św. Siostry Faustyny:

O trzeciej godzinie błagaj mojego miłosierdzia, szczególnie dla grzeszników, i choć przez krótki moment zagłębiaj się w mojej męce, szczególnie w moim opuszczeniu w chwili konania. Jest to godzina wielkiego miłosierdzia dla świata całego. Pozwolę ci wniknąć w mój śmiertelny smutek; w tej godzinie nie odmówię duszy niczego, która mnie prosi przez mękę moją (Dz. 1320).

 

Przypominam ci córko moja, że ile razy usłyszysz, jak zegar bije trzecią godzinę, zanurzaj się cała w miłosierdziu moim, uwielbiając i wysławiając je; wzywaj jego wszechmocy dla świata całego, a szczególnie dla biednych grzeszników, bo w tej chwili zostało na oścież otwarte dla wszelkiej duszy. W godzinie tej uprosisz wszystko dla siebie i dla innych; w tej godzinie stała się łaska dla świata całego – miłosierdzie zwyciężyło sprawiedliwość. Córko moja, staraj się w tej godzinie odprawiać drogę krzyżową, o ile ci na to obowiązki pozwolą; a jeżeli nie możesz odprawić drogi krzyżowej, to przynajmniej wstąp na chwilę do kaplicy i uczcij moje serce, które jest pełne miłosierdzia w Najświętszym Sakramencie; a jeżeli nie możesz wstąpić do kaplicy, pogrąż się w modlitwie tam, gdzie jesteś, chociaż przez króciutką chwilę. Żądam czci dla miłosierdzia mojego od wszelkiego stworzenia, ale od ciebie najpierw, bo  dałem ci najgłębiej poznać tę tajemnicę (Dz. 1572).

 

Jak praktykować Godzinę Świętą?

– Jest to godzina śmierci Jezusa na krzyżu, w której zadośćuczynił On za grzechy całej ludzkości. Nie chodzi jednak o godzinę zegarową (60 minut), ale o wspomnienie momentu konania Pana, czyli godzinę trzecią popołudniu.

– Można wtedy odprawić Drogę Krzyżową lub nawiedzić Najświętszy Sakrament, a jeśli czas na to nie pozwala to wystarczy pomodlić się w miejscu, w którym obecnie się znajdujemy. Przedmiotem modlitwy powinno być rozważanie Męki Pańskiej.

– Konieczne jest spełnienie 3 warunków:

(1) odprawienie modlitwy, gdy zegar bije 15.00;

(2) skierowanie jej wprost do Jezusa;

(3) odwołanie się do wartości i zasług Jego bolesnej Męki.

– Nigdzie Jezus nie powiedział, że w Godzinie Miłosierdzia należy odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Jest to osobna forma kultu, dlatego też są z nią związane oddzielne obietnice. Koronkę można odmawiać w każdej porze dnia i nocy. Należy jednak pamiętać, że ta modlitwa jest skierowana do Boga Ojca (Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci…), a w Godzinie Miłosierdzia mamy zwrócić się wprost do Jezusa. Tylko od nas zależy, czy wybieramy praktykowanie o 15.00 Koronki, czy też Godziny Miłosierdzia.

– Dzięki tej Godzinie nawiązujemy bezpośredni kontakt z Chrystusem, bo zwracamy się do Niego jak do kogoś bliskiego, kogo możemy błagać o potrzebne łaski dla siebie i świata.