Jałmużna. Duchowa Adopcja.

Strona główna » Jałmużna. Duchowa Adopcja. < Wróć
23 03.2020

Jałmużna. Duchowa Adopcja.

 

Rozważanie na wtorek 24 marca

Ez 47, 1-9. 12; Ps 46 (45), 2-3. 5-6. 8-9; J 5, 1-16

Czytania dostępne tutaj: https://brewiarz.pl/iii_20/2403/czyt.php3

 

„Wszystkie też istoty żyjące, od których tam się roi, dokądkolwiek potok wpłynie, pozostają przy życiu” (Ez 47,9a).

Taki obraz zobaczył w widzeniu prorok Ezechiel. Ze świątyni Pańskiej wypłynęła uzdrawiająca rzeka. Dokądkolwiek ona dotarła, nie było tam śmierci, nie było nienawiści. Nawadniała ziemię tak, że rodziła ona drzewa wydające owoce, które się nie wyczerpywały.

Świątynia kojarzy nam się z kościołem. Z domem Bożym, w którym sprawuje się sakramenty i nabożeństwa. Ale: przecież świątynią jest też każdy z nas! Bo w każdym mieszka Duch Święty. Idąc za tą myślą, wniosek jest prosty: to z twojego serca ma wypłynąć taka ożywiająca woda. Gdziekolwiek dotrzesz, masz wzbudzać urodzaj! Gdziekolwiek będziesz, masz chwalić Boga i dary, które od niego dostałeś.

„Woda gasi płonący ogień, a jałmużna gładzi grzechy” (Syr 3,30). Wodą, która z nas ma wypływać, jest jałmużna, miłosierdzie względem innych. Szczególnym jego przejawem jest troska o bezbronnych, nie mogących jeszcze krzyczeć: o dzieci w łonach ich matek, których życie jest zagrożone aborcją. To wielka grupa ludzi. Właśnie: ludzi! Ich serca biją, ich płuca i inne narządy pracują dokładnie tak, jak nasze. Te dzieci poruszają się, kopią. Na ekranie USG wyglądają jak miniaturowy człowiek.

Jest jednak inna grupa ludzi, której zależy na tym, by ten organizm zniszczyć, zabić! Są i tacy, którzy do tego namawiają, zachęcają i dzięki temu zarabiają miliony. W Internecie ostatnio krąży obrazek z przejmującym napisem: „Jeśli kliniki aborcyjne zostaną teraz zamknięte jak inne instytucje, to wirus większą ilość ludzi ocali, niż zabije”. Pomyśleliście tak? Popatrzcie: przerażeni jesteśmy sytuacją we Włoszech, w Hiszpanii, we Francji, coraz bardziej niepokoi nas to, co dzieje się w Polsce. Giną tysiące ludzi. Ale jakoś niewielu osobom przeszkadza to, że w białych rękawiczkach, po cichu, zabija się legalnie dzieci w ilości dużo, dużo większej. WHO szacuje, że w 2016 roku wykonano ok. 56 milionów legalnych aborcji na świecie. W roku 2018 było takich zabiegów 42 miliony. Łatwo policzyć – za 2 lata zabito prawie 100 milionów dzieci z pełnym przyzwoleniem!

Jako chrześcijanie możemy się szczerze modlić o ocalenie dla jednego dziecka i o nawrócenie dla jego rodziców, podejmując ofiarę Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Jutro Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, czyli inaczej wspomnienie poczęcia Jezusa w łonie Maryi. W Kościele – Dzień Świętości Życia. Mamy szansę, by złożyć konkretną jałmużnę. Zadziała ona dzięki codziennej krótkiej modlitwie odmawianej przez 9 miesięcy, połączonej z jedną dziesiątką różańca świętego. Dużo, by kogoś ocalić? Myślę, że niewiele. Dzięki tobie jakaś istota, nieznana ci z imienia i nazwiska, może pozostać przy życiu. Ci, którzy działają w ruchach stojących murem za życiem dzielą się świadectwem, że kiedy ktoś modli się pod ogrodzeniem kliniki danego dnia, to wtedy z różnych powodów odwołuje się nawet 80 procent zaplanowanych aborcji. To ma sens! To działa!

I znów dzięki temu, że widzisz biedę innych, możesz pomóc samemu sobie. Jałmużna jest kolejną propozycją pokuty za grzechy, bo „miłość zakrywa wiele grzechów” (1 P 4,8). Oczywiście może ona przyjmować różne formy, powyżej została przedstawiona tylko jedna z nich. Jałmużną może być usłużenie osobie chorej (zrobienie zakupów, posprzątanie domu, ugotowanie obiadu), kupienie posiłku bezdomnemu, przekazanie pieniędzy dla organizacji charytatywnej, zatrzymanie się przy smutnym współmałżonku. „Takie właśnie miłosierdzie okażmy Chrystusowi w ubogich, którzy leżą dziś rozciągnięci na ziemi, aby nas przyjęli, gdy stąd odejdziemy, do wiecznych przybytków” (św. Grzegorz z Nazjanzu).

Na koniec: jak podjąć zobowiązanie Duchowej Adopcji? Przyjdź do zakrystii i poproś tam o deklarację. Można to zrobić do niedzieli 29 marca. Jeśli zdecydowałeś, że w czasie zagrożenia nie będziesz wychodził z domu, a rodzi się w tobie pragnienie adoptowania dziecka poczętego – napisz maila na adres: kontakt@parafiazator.pl lub skorzystaj z formularza kontaktowego na stronie internetowej. Wystarczy podać swoje imię i nazwisko. Jeśli chcesz pozostać anonimowy – wzbudź w sobie pragnienie oraz znajdź wszystkie potrzebne informacje i modlitwy tutaj: http://www.duchowa-adopcja.pl/jak-przystapic-254.

Święty Rochu, który szanowałeś każde życie i który swój czas, poświęcenie, talenty przekazałeś na jałmużnę dla potrzebujących, módl się za nami! Wyproś u Boga, by nasze serca były hojne i wrażliwe na krzywdę innych.