JÓZEF TO ZNACZY…

Strona główna » JÓZEF TO ZNACZY… < Wróć
04 01.2021

JÓZEF TO ZNACZY…

 

W starożytnym Izraelu imię odróżniało człowieka od innych, a jednocześnie określało życiową rolę, misję, podkreślało najważniejsze cechy charakteru.

Kiedy rodzice nadawali imię swojemu dziecku wierzyli, że ma ono wielką moc. Wybierając je, konsultowali się na modlitwie z samym Panem Bogiem.

Imię Józef wywodzi się od 2 hebrajskich słówek: Jo (skrót od Jahwe, Bóg) oraz josaf (pomnożyć). Oznacza ono dosłownie: „niech Bóg pomnoży”. Jest to życzenie, prośba o udzielenie hojnego błogosławieństwa.

Zawsze można przyjść do św. Józefa z trudną sprawą i zawołać ufnie: „Panie, pomnóż moją cierpliwość do dzieci, ponieważ mnie nie słuchają”, albo: „Pomnóż moją miłość do mamy, bo widocznie mi jej brakuje”, albo: „Niech Pan pomnoży jeszcze mój talent gry na instrumencie muzycznym” itd.

Józef sam tego doświadczył. Otrzymywał wszystko, co było potrzebne do szczęścia jego rodzinie, i to zawsze w nadmiarze, nawet o to nie prosząc.

Niech Pan pomnoży! Niech nas wspiera! Niech nam błogosławi w realizacji naszego powołania!