Kazanie dialogowane: Serce matki (19 maja 2019 r.)

Strona główna » Kazanie dialogowane: Serce matki (19 maja 2019 r.) < Wróć
22 07.2019

Kazanie dialogowane: Serce matki (19 maja 2019 r.)

Ksiądz 1: Zagadka: „To nie jest młotek, a ciągle stuka. A kto chce to znaleźć, niech w sobie szuka. Co to jest?”

Ksiądz 2: Hmmm, tyle fakultetów zaliczyłem, egzaminów zdałem, ale nie wiem … pomoże mi ktoś, ktoś zna  odpowiedź na tę zagadkę? … To serce.

Ksiądz 1: Dlaczego dziś o sercu? Bo Jezus dziś mówi takie słowa: „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. Dziś liturgia mówi o miłości wzajemnej. A miłość w symboliczny sposób przedstawia się malując, rysując znak serca.

Ksiądz 2: A dlaczego serce właśnie jest symbolem miłości?

Ksiądz 1: W opisie fizycznym: serce jest w kształcie naszej pięści, jego zadaniem jest pompować krew, tak by krew doszła do naszego procesora – mózgu, oraz do każdej części naszego ciała.

Ksiądz 2: Serce jest w centrum naszego ciała, jest najważniejsze, bije to żyjesz, przestaje bić to umierasz. Serce zapewnia człowiekowi życie. Serce jest symbolem życia, a sensem życia jest miłość. Bo co to było by za życie bez miłości. Jakaś katorga. Np. Dzwon Zygmunta ze wzgórza wawelskiego, potężny, jak zadzwoni to dźwięk het daleko leci. Piękny dźwięk. W 2000 roku jednak serce dzwonu pękło, dźwięk był stłumiony, nieczysty. Serce dzwonu zaczęło szwankować, to cały dzwon zaczął szwankować.

Ksiądz 1: Dziś chcemy mówić o dobrym funkcjonowaniu serca, czyli miłości w naszym życiu. W miłości wyróżniamy: miłość rodzinną, małżeńską, przyjacielską.

Ksiądz 2: Już niedługo, za tydzień międzynarodowy dzień mamy 26 maja. To zajmijmy się miłością rodzinną: miłością matki do dziecka i dziecka do matki.

Ksiądz 1: Matka ukazuje miłość w praktyce, w czynie: poczęcie dziecka, noszenie go w swoim łonie przez 9 miesięcy, bóle rodzenia, karmienie dziecka, przewijanie pieluch, pomaganie w odrabianiu lekcji, przytulenie, towarzyszenie radą…

Ksiądz 2: Miłość dziecka do matki można by określić metodą, jednej ręki, 5 palców:

  • 1 palec to miłość nieustanna (kochać mamę będąc małym dzieckiem i już dorosłą osobą, odwiedzać ją, nawet jak umrze przychodzić na grób, pamiętać o niej)
  • 2 palec to miłość pomocna ( materialna, fizyczna – przynieść coś, towarzyszyć dobrym czynem w chorobie, samotności, starości)
  • 3 palec to miłość okazywanego szacunku (IV przykazanie Dekalogu, nawet gdyby matka rozum straciła)
  • 4 palec to wyrozumiałość (zawsze szanować rady mamy, bo ona chce najlepiej, i tak sami wybierzemy co chcemy, ale głos mamy wziąć pod uwagę)
  • 5 palec to wdzięczność (okazywać słowem i czynem wdzięczność)

Ksiądz 1: 26 maja będziemy mieli okazję okazać wdzięczność naszej mamie, za wszystko co dla nas zrobiła, co robi nadal. Pamiętajmy o życzeniach. Najlepszymi życzeniami oprócz naszych słów i podarków będzie realizowanie 5 palców miłości do mamy codziennie, nie tylko od święta.

Ksiądz 2: Każda mama jest kobietą. A każda kobieta z tego co wiem lubi słodycze, dlatego rodzice i młodzież z naszej parafii przygotowali piernikowe serca. Będzie można takim słodziakiem poczęstować mamę, lub mama może poczęstować piernikiem dzieci w podzięce za ich życzenia. Dziś i w przyszłą niedzielę przy wyjściu z kościoła a przez cały tydzień w  zakrystii, będzie można zabrać sobie do domy, piernikowe serduszko. Ofiary które będziemy składać za te serca będą przeznaczone na wyposażenie sali rekreacyjnej w domu parafialnym, tak by młodzież należąca do grup parafialnym miła możliwość spędzenia wolnego czasu z dala od komputera, w dobrym towarzystwie. Ofiara za serca piernikowe będzie więc na młodzież naszej parafii.