Odpusty na Rok św. Józefa

Strona główna » Odpusty na Rok św. Józefa < Wróć
14 01.2021

Odpusty na Rok św. Józefa

 

Odpust zupełny (całkowite darowanie kar doczesnych) zgodnie z dekretem Penitencjarii Apostolskiej zostaje udzielony tym, którzy:

– przez przynajmniej 30 minut podejmą medytację nad modlitwą Ojcze Nasz;

– wezmą udział w rekolekcjach lub jednodniowym dniu skupienia obejmującym rozmyślanie nad osobą Oblubieńca Maryi;

– zawierzą codziennie św. Józefowi swoją pracę oraz wezwą Cieśli z Nazaretu, aby każdy poszukujący pracy znalazł zajęcie oraz aby praca wszystkich stawała się godniejsza;

– spełnią uczynek miłosierdzia względem ciała lub względem duszy;

– odmówią różaniec w gronie rodzinnym lub będąc jeszcze narzeczonymi;

– odmówią Litanię do św. Józefa lub Akatyst ku jego czci (w całości lub przynajmniej w części), albo jakąkolwiek inną modlitwę do św. Józefa w intencji Kościoła prześladowanego oraz o umocnienie wszystkich chrześcijan poddanych różnym formom prześladowania;

– odmówią jakąkolwiek modlitwę prawnie zatwierdzoną lub spełnią inny akt pobożności ku czci św. Józefa, szczególnie przy okazji świąt jemu dedykowanych, a więc 19 marca i 1 maja, a także w Święto św. Rodziny, 19 dnia każdego miesiąca oraz w każdą środę, czyli w dzień szczególnie poświęcony św. Józefowi.

Oczywiście należy dodatkowo spełnić zwykłe warunki odpustu tj. brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu (nawet powszedniego), stan łaski uświęcającej (brak grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna, przyjęcie Komunii świętej, odmówienie dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz odmówienie modlitw „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”.

„W obecnej sytuacji publicznego zagrożenia zdrowia, rozszerza się dar odpustu zupełnego w sposób szczególny na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i wszystkich tych, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu” (Dekret).

Muszą oni oderwać się w duchu od wszelkiego grzechu oraz mieć intencję wypełnienia zwykłych warunków, gdy tylko będzie to możliwe.

Odpust można zyskać jeden raz danego dnia i ofiarować go za siebie lub za wybranego zmarłego.