OGŁOSZENIA PARAFIALNE V Niedziela Wielkiego Postu (21.03.2021 r.)

Strona główna » OGŁOSZENIA PARAFIALNE V Niedziela Wielkiego Postu (21.03.2021 r.) < Wróć
OGŁOSZENIA PARAFIALNE  V Niedziela Wielkiego Postu (21.03.2021 r.)
20 03.2021

OGŁOSZENIA PARAFIALNE V Niedziela Wielkiego Postu (21.03.2021 r.)

 

Dziś przy wyjściu z kościoła tradycyjna składka do puszek na dekorację i kwiaty do Grobu Pańskiego, Ciemnicy i świątyni na Święta Wielkanocne.

 

Przez okres Wielkiego Postu nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek o godz. 17.15 (transmitowane przez internet) oraz w niedzielę o godz. 11.15. Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 17.00.

 

W kalendarzu liturgicznym:

Czwartek – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Od tego dnia osoby zgłoszone do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego rozpoczynają swoją modlitwę. Do tej wspólnoty modlitewnej należy zgłosić się poprzez wypełnienie deklaracji i przyniesienie jej do zakrystii. Deklaracje do zabrania znajdują się na stoliku przy kropielnicy.

 

Na stoliku przy kropielnicy znajduje się 16-stronicowy folder pt. Przewodnik po Triduum Paschalnym.

 

Ze względu na epidemię nie będzie w tym roku spowiedzi całodziennej w sobotę przed świętami wielkanocnymi. Prosimy o nieodkładanie sakramentu pokuty na ostatnie dni Wielkiego Postu. Spowiedź codziennie w naszym kościele pół godziny przed Mszą św. w tygodniu.

 

Pomocowy telefon parafialny dla osób starszych oraz tych, które znajdują się w izolacji i kwarantannie dostępny jest w gablocie i na stronie internetowej.

 

Transmisje różańca w intencji o oddalenie epidemii codziennie o godz. 20.30.

 

W tym tygodniu, od czwartku do Niedzieli Palmowej będziemy przeżywać rekolekcje wielkopostne. Zwiększyliśmy ilość Mszy św. z naukami rekolekcyjnymi danego dnia, tak by zapewnić obowiązujące restrykcje. Wszystkich prosimy o przestrzeganie reżimu sanitarnego. Od czwartku do soboty Msza św. z nauką rekolekcyjną będzie o godz. 7.00, 8.30, 18.00 i 19.30. Godzinę przed każdą Mszą św. spowiedź. Na Mszy św. kapłani nie będą spowiadać, gdyż będą posługiwać w czasie liturgii Eucharystii.

 

W tym roku, dzieci i młodzież zamiast na naukę rekolekcyjną do świątyni zapraszamy na zdalny różaniec od czwartku do niedzieli o godz. 20.30 transmitowany przez kanały internetowe naszej parafii. W piątek na Mszach św. składka, którą przeznaczymy jako podziękowanie za nauki i posługę w naszej parafii księdza sercanina – rekolekcjonisty. Plan rekolekcji dostępny na stronie internetowej oraz w gablocie.

 

Za tydzień Niedziela Palmowa. Msze św. z obrzędem poświęcenia palm w sobotę o godz. 18.00 i 19.30 oraz w niedzielę o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 13.30, 15.00 i 18.00. Do chorych, których należy zgłosić w zakrystii, pojedziemy przed świętami w tę sobotę od godz. 9.30.

 

Ze względu na rekolekcje w sobotę kancelaria nieczynna.

 

Dziękujemy rodzicom i dzieciom przygotowującym się do I Komunii św. za tegoroczną jałmużnę wielkopostną. Złożoną przez nich ofiarę 128 zł przekazaliśmy na hospicjum dziecięce.

 

W kaplicy w Laskowej:

W tym tygodniu rekolekcje wielkopostne. Msza św. z nauką rekolekcyjną w czwartek, piątek i sobotę o godz. 17.00. Godzinę przed Eucharystią spowiedź. W Niedzielę Palmową Msza św. o godz. 8.00 z obrzędem poświęcenia palm, Gorzkie Żale o godz. 15.30.

 

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE DOTYCZĄCE FUNKCJONOWANIA PARAFII W CZASIE TRWAJĄCEJ EPIDEMII:

 

1.Msze św. w niedzielę o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 13.30, 18.00.

 

2.Dziękujemy wszystkim, którzy czują odpowiedzialność i składają ofiary w kościele w niedzielę oraz tym, którzy dokonują przelewów na konto parafii. Ofiary na utrzymanie świątyni można przesyłać na konto parafii nr: 63 8136 0000 0000 1889 2000 0010 (odbiorca: Parafia śśw. Wojciecha i Jerzego w Zatorze, pl. Kościuszki 3, 32-640 Zator; tytułem: „ofiara na utrzymanie świątyni”).

 

3.Przypominamy, że podczas nabożeństw należy mieć założoną na nos i usta maseczkę. Zachowajmy także bezpieczną odległość od siebie czy to siedząc w ławkach, czy stojąc w kościele lub wokół niego. Wewnątrz świątyni należy zachowywać aktualny limit osób.

 

4.Wszystkie transmisje w Internecie nadajemy na youtube.com – kanał Parafia Zator TV – oraz na fanpage naszej parafii na facebook.com. Linki do kanałów można znaleźć na stronie internetowej naszej parafii.

 

5.Sposób przyjmowania Komunii świętej na rękę: Należy ustawić się szeregowo wzdłuż stopnia komunijnego lub nawy z zachowaniem bezpiecznej odległości od innych przyjmujących oraz od szafarza. Gdy kapłan z Najświętszym Sakramentem zbliży się do nas, przyklękamy, a następnie uchylamy maseczkę na naszej twarzy. W postawie stojącej wyciągamy przed siebie wyprostowane dłonie na wysokości piersi, lewą kładziemy na prawej. Kapłan poda nam Ciało Chrystusa na lewą dłoń. Odpowiadamy „Amen”, prawą rękę bierzemy Komunię i spożywamy Ją w obecności szafarza. Sprawdzamy, czy na ręce nie zostały okruchy Chleba Eucharystycznego. Jeżeli tak, również należy je spożyć. Zakładamy maseczkę na usta i na nos.  Dopiero wtedy odchodzimy do ławki, by tam odprawić modlitwę dziękczynną.

 

Po zakończonym rozdawaniu Ciała Pańskiego na rękę będzie udzielana Komunia święta do ust dla tych osób, które zgromadzą się na stojąco przy stopniu komunijnym. W niedzielę i w tygodniu na Mszach świętych wieczornych Komunię do ust przyjmuje się w postawie stojącej, a na Mszach porannych w tygodniu na klęcząco na stopniu komunijnym. Osoby przyjmujące Ciało Pańskie do ust proszone są by udostępnić przejście dla Szafarzy, którzy z naw kościoła wchodzić będą do prezbiterium. Jeśli jest transmisja Mszy św./nabożeństwa przez kanały internetowe parafii należy zachować ostrożność podchodząc do stopnia komunijnego tak, by nie naruszyć statywów z kamerami oraz nie zastawić swoim ciałem prezbiterium po stronie lewej świątyni.

 

6.W kościele istnieje możliwość spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą świętą. Stojąc w kolejce do sakramentu pokuty zachowujemy bezpieczną odległość jeden od drugiego. Należy zachować odpowiednią odległość od osoby, która się aktualnie spowiada. Plexi umieszczona na konfesjonale oraz założona na twarzy maseczka wymusza u spowiadającego się użycia odpowiedniej głośności wypowiadanych słów, z jednej strony tak by kapłan usłyszał wyznanie, a z drugiej strony by zachować intymność i tajemnicę spowiedzi. Po odbytej spowiedzi dezynfekujemy plexi – kratki konfesjonału specjalnym płynem do tego przygotowanym oraz papierowym ręcznikiem. Odchodząc od konfesjonału nie całujemy stuły.

 

*Tekst niniejszy jest chroniony prawami autorskimi. Bez zgody administratora parafii pw. śśw. Wojciecha i Jerzego zabrania się powielania treści, kopiowania i cytowania.