„POWIEDZ WSZYSTKIM” – Brewiarz, modlitewnik

Strona główna » „POWIEDZ WSZYSTKIM” – Brewiarz, modlitewnik < Wróć
27 10.2019

„POWIEDZ WSZYSTKIM” – Brewiarz, modlitewnik

N: Dziś drugie kazanie z cyklu: Powiedz wszystkim. Wspominamy dzisiaj rocznice poświęcenia tego kościoła. Dziękujemy Panu Bogu za to miejsce, w którym obecnie jesteśmy, w którym gromadzimy się wspólnie wokół ołtarza, miejsce w którym kapłan składa ofiarę Eucharystii. W Ewangelii usłyszeliśmy przypowieść: że dwóch ludzi przyszło do świątyni, aby się modlić – faryzeusz i celnik. Słowo Boże mówi więc nam, że świątynia to miejsce modlitwy człowieka z Bogiem.

 

W: Mam zapytanie do księdza: co ksiądz ma w konfesjonale, a co ksiądz często czyta, kiedy nie spowiada?

 

N: To brewiarz.

 

W: a co to jest ten brewiarz, wytłumaczmy to, bo wydaje mi się, że wielu ludzi nie wie co to jest?

 

N: To książka, modlitewnik dla księdza, w której znajdują się modlitwy, psalmy. kapłan odmawia te modlitwy pięć razy dziennie:

  1. Godzina czytań (- trwa bitą godzinę ? + niekoniecznie: ale kiedyś odmawiali ją mnisi w nocy ,np. między 3 a 4 rano)
  2. Jutrznia ( – jutrzenka – o brzasku słońca ? + tak, to modlitwa poranna)
  3. Modlitwa w ciągu dnia ( – np. odmówiona na przerwie w szkole? + może być, chodzi by dzień, obowiązki przerwać na krótką modlitwę)
  4. Nieszpory ( – o to coś takiego jak w niedzielę o 17.30 u nas w kościele? + tak, tylko że kapłan odmawia nieszpory codziennie)
  5. Kompleta ( – która jest zakończona takim dziwnym błogosławieństwem: noc spokojną i śmierć szczęśliwą niech nam da Bóg Wszechmogący! + dokładnie, kompleta to modlitwa przed spoczynkiem poprzedzona rachunkiem sumienia, na zakończenie jest myślenie o spokojnej nocy lub śmierci – my chrześcijanie zawsze powinniśmy myśleć o śmierci, o niebu)

 

W: A po co odmawiać ten brewiarz, jak intencja temu przyświeca?

 

N: Podczas święceń kapłańskich, każdy kapłan obiecuje celibat, posłuszeństwo biskupowi oraz odmawianie brewiarza. Odmawianie brewiarza wypływa więc z przyrzeczenia. A jak temu przyświeca intencja? Kapłan modli się codziennie pięć razy dziennie za ludzi, którzy  są mu powierzeni: za parafian, młodzież, którą uczy w szkole, chorych, tych, którzy przyjdą do niego do spowiedzi, tych, których odprowadzi na cmentarz… Księża nie tylko odprawiają raz w tygodniu Mszę św. za Parafian, ale codziennie się za nich modlą. i każdy powinien czuć się omodlony przez swojego duszpasterza. Ktoś prosi księdza o modlitwę, o uzdrowienie dziecka, o nawrócenie, ktoś przeżywa coś trudnego w życiu i prosi o modlitwę. Kapłan te intencje zanosi do Boga, w modlitwie brewiarzowej. Dlatego proszę – Powiedz wszystkim: kapłani modlą się za powierzonych im ludzi.

 

W: Zauważyłem, że jak ksiądz wychodzi z konfesjonału to czasami zabiera ze sobą a czasami zostawia brewiarz w konfesjonale. To z czego ksiądz odmawia brewiarz w mieszkaniu?

 

N: Technika poszła do przodu i dziś brewiarz jest dostępny w wersji elektronicznej w internecie, lub w aplikacji mobilnej. Świeccy także mają swój brewiarz.

 

W: Tak, brewiarz dla świeckich nazywa się modlitewnikiem, książeczką, choćby taką jaką mamy rozłożoną na ławkach. Każdy chrześcijanin minimum ma obowiązek modlić się dwa razy dziennie: rano i wieczorem, przed / po posiłku. Ale może się modlić o różnych innych godzinach w ciągu dnia. Np. w tej książeczce jest modlitwa przed / po nauce, za rodzinę, za chorego, rozważania różańcowe, godzinki, modlitwa o dobrego męża.

 

N: no właśnie, podczas modlitwy wieczornej, gdy mamy więcej czasu niż rano, możemy każdego wieczora modlić się inna modlitwą w ramach pacierza. Np. w poniedziałek: litanią do Krwi Pana Jezusa, we wtorek: różańcem, w środę: nowenną do MB Nieustającej Pomocy, w czwartek: rozważyć jakąś pieśń – te i podobne modlitwy znajdują się w tej książeczce.

 

W: Jest tu także rachunek sumienia – przygotowanie do spowiedzi świętej. A w dodatku wszystko dużymi literami, dla osób słabo widzących.

 

N: na końcu zaś są pieśni: czasami nie ma Pana Organisty, można otworzyć książeczkę i z niej zaśpiewać pieśni. A skąd się wzięły te książeczki u nas w kościele?

 

W: Zakupiliśmy je do naszej świątyni, z ofiar które zbieraliśmy podczas tegorocznych nabożeństw fatimskich.

 

N: Można więc powiedzieć, że czciciele Matki Bożej Fatimskiej je ufundowali. Te książeczki będą w kościele ogólnodostępne. Każdy, kto będzie chciał, np. przed Mszą może z tej książeczki się modlić. Po spowiedzi z niej odprawić pokutę. Zasada jest jedna: szanujemy je, i nie zabieramy ich do domów: są one opieczętowane pieczątką parafialną. Dla tych zaś osób, które będą chciały taki modlitewnik z dużymi literami mieć w domu, zapraszamy do zakrystii, będzie tam można zamówić sobie taką książeczkę.