ROK ŚW. JÓZEFA

Strona główna » ROK ŚW. JÓZEFA < Wróć
05 01.2021

ROK ŚW. JÓZEFA

 

Czemu akurat teraz papież go zapoczątkował?

Pierwszym powodem jest 150. rocznica ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła Katolickiego (przez bł. Piusa IX). Stało się to 8 grudnia 1870 roku. Dokładnie tego samego dnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w 2020 roku, papież Franciszek wydał List Apostolski „Patris corde” (Ojcowskim sercem), w którym podjął refleksję dotyczącą Opiekuna Pana Jezusa.

Po drugie, żaden święty w dokumentach papieskich nie zajmuje tyle miejsca, co właśnie św. Józef. I to pomimo faktu, że w Ewangeliach poświęcono mu zaledwie kilkadziesiąt wersetów. Pius XII przedstawił go jako „Patrona robotników”, św. Jan Paweł II nazywał go „Opiekunem Zbawiciela”, wierni przyzywają go od wieków jako „patrona dobrej śmierci”.

Po trzecie, jest to wspaniały przewodnik po dzisiejszym świecie dotkniętym pandemią, a zarazem opiekun przed wszelkim niebezpieczeństwem. Papież Franciszek podkreślił, że wszyscy, którzy dyskretnie posługują innym, mogą znaleźć w św. Józefie swojego patrona: pielęgniarki, lekarze, opiekunki, siły porządkowe, wolontariusze, pracownicy sklepów, ojcowie i matki, dziadkowie i babcie… Należy się im wdzięczność za ich cichą pracę, która ratuje życie i przywraca nadzieję.

Pomódlmy się dzisiaj o siłę dla tych, którzy są zapomniani i niedocenieni, a pochylają się codziennie przez wiele godzin nad cierpiącymi.